FOTO-VIDEO Cum se lucrează pe șantierele de la liniile de tramvai din București

Cele patru șantiere pentru modernizarea liniilor de tramvai din București avansează în ritmuri diferite și sunt în diverse stadii. Unul dintre ele este aproape gata, dar stagnează, altul este la stadiul montării șinelor noi, pe altul se scot șinele vechi, iar pentru cel de-al patrulea a fost predat miercuri amplasamentul către constructor.

Club Feroviar a făcut miercuri, timp de mai bine de șase ore, turul șantierelor pentru modernizarea liniilor de tramvai din București. Acum vă prezentăm ce am găsit la fața locului.

S-a predat amplasamentul pe Bulevardul Basarabia

Am început din estul Capitalei, pe Lotul 10 “Reabilitare sistem rutier pe B-dul Basarabia de la intersecția cu B-dul 1 Decembrie 1918 până la capat terminal Republica”, cu o lungime a traseului de 1,2 km cale dublă linie curentă. Miercuri la ora 11,00 reprezentanții Municipalității au predat amplasamentul lucrării către constructor, operațiune la care a participat și reporterul Club Feroviar. La întâlnirea din fața magazinului Kaufland de pe Bulevardul Basarabia au participat reprezentanți ai diverselor instituții implicate, cum ar fi Apa Nova sau Distrigaz, care i-au înmânat constructorului planurile de rețele subterane.

”Aici, Primăria Capitalei intenționează ca mai întâi să înlocuiască rețeaua de termoficare. După ce vor termina ei, vom continua noi”, declara recent pentru Club Feroviar patronul societății Mari Vila Com, Marin Mîndrilă. În afară de rețelele edilitare, constructorul va trebui să țină seama și de faptul că la capătul de linie de la Republica, Primăria Sectorului 3 intenționează să construiască un pasaj subteran care să lege Hala Laminor de stația de metrou și de stația CF Titan Sud, de unde pleacă trenurile spre Oltenița.

Contractul semnat cu Mari Vila Com, pentru modernizarea a 1,2 km cale dublă linie curentă, are o valoare de 39,8 milioane de lei.

Pe Bulevardul Chișinău se scot vechile linii de tramvai

În imediata vecinătate, aceeași Mari Vila Com lucrează deja susținut de zece zile la Lotul 9 de pe Bulevardul Chișinău, pe baza contractului încheiat cu Primăria Municipiului București, în valoare de 24,8 milioane de lei.






Ordinul de începere pe acest lot a fost dat luni, 11 august. ”Am scos dalele în proporție de 30% și șinele în procent de 50%. În două săptămâni va fi totul ras. De luni începem săpătura”, a declarat pentru Club Feroviar inginerul Elena Bran, managerul de proiect. Cu toate că aici nu sunt probleme cu Termoenergetica, în condițiile în care conductele de termoficare de pe Bulevardul Chișinău au fost înlocuite, trebuie însă ținut cont de alte rețele edilitare. Pe traseu sunt opt subtraversări pentru conductele de apă și trei de gaze. Toate aceste conducte vor fi înlocuite de Mari Vila Com cu subcontractorii săi.

În momentul de față, pe șantier lucrează 15 muncitori la dezafectarea liniilor existente, însă odată ce lucrarea va căpăta amploare numărul lor va crește semnificativ, a mai spus Elena Bran.

Lucrarea presupune reabilitarea a 825 de metri cale dublă de tramvai, modernizarea a 875 de metri de rețea de contact și a 825 de metri de traseu de iluminat, precum și trei peroane (două modernizate plus unul nou). Dată fiind lungimea redusă a traseului, Marin Mîndrilă spune că până la finele acestui an lucrarea poate fi finalizată. Chiar dacă pare a fi un tronson nesemnificativ, modernizarea lui va elimina multe conflicte de trafic, pentru că pe calea de rulare nouă a tramvaielor vor circula și autobuzele, care acum stau blocate în ambuteiaje.

”Tramvaiul Corporatiștilor”, gata în proporție de 95%

Cele mai avansate tronsoane de modernizare a liniilor de tramvai se află însă în nordul Capitalei. Unul dintre ele este cel de pe Bulevardul Barbu Văcărescu, linia 5, sau ”Tramvaiul Corporatiștilor”. Lucrările au fost începute în februarie 2024 de asocierea formată din Mari Vila Com, Luxten Lighting Company și Electromontaj și ar fi trebuit finalizate un an mai târziu, însă pe parcurs au apărut sincope în derularea programului, din cauza finanțării.






Acum, lucrarea pe cei 4,2 km a ajuns la un stadiu fizic de 95%. Într-adevăr, așa cum am constatat la fața locului, șinele noi sunt montate pe tot traseul și a fost turnat și asfaltul, urmând să fie finalizate doar peroanele (refugiile), care și ele se află într-un stadiu avansat. Primăria Capitalei vrea ca aceste refugii să fie mai late decât cele de dinainte, pentru a se respecta normele europene și pentru o mai bună mobilitate a pasagerilor. În cazul acestui proiect, asocierea de constructori a realizat doar execuția lucrărilor, proiectarea fiind realizată anterior de Societatea de Transport București. O proiectare care a fost intens criticată din mai multe direcții, inclusiv de Asociația Metrou Ușor, din cauza faptului că stâlpii de iluminat și de alimentare a tramvaielor cu electricitate au fost menținuți pe mijlocul arterei și nu se va putea crea un culoar unic care să permită și circulația autobuzelor.

Între timp, PMB vrea să bage și acest contract pe fonduri europene. ”M-am înțeles cu primarul (general interimar, Stelian Bujduveanu – n.red.) să mai aștept, am înțeles situația”, ne spunea recent Marin Mîndrilă, referindu-se la sumele pe care le mai are de încasat de la Municipalitate.

Porr Construct lucrează în ritm alert pe Bulevardul Expoziției








Șantierul pe care se lucrează în cel mai intens ritm este cel de pe Bulevardul Expoziției, tot din nordul orașului.

Este vorba de Lotul 11 “Reabilitare sistem rutier pe Bulevardul Expoziției, Strada Aviator Popișteanu, Strada Puțul lui Crăciun, Strada Dornei și Strada Clăbucet”, cu o lungime a traseului de 2 km cale dublă linie curentă, contract ce are o valoare de 63,9 milioane de lei. Lucrările au fost începute de Porr Construct pe baza unei înțelegeri cu fostul primar general Nicușor Dan, ales între timp președinte al României. Practic, austriecii au acceptat să lucreze ”pe caiet”, până vor veni fondurile europene. Iar acum au venit.

Pe traseu vor fi construite opt peroane moderne aferente stațiilor, cu o lățime cuprinsă între 1,8 m și 2 m și o lungime minimă de 40 m. Termenul oficial de finalizare a lucrărilor este luna aprilie a anului viitor, însă managerul de proiect Robin Gridjac, cel care a coordonat și șantierul de reintroducere a transportului cu tramvaiul în Reșița, speră ca, în cazul în care nu apar ”surprize” neplăcute majore cu rețelele de utilități, ele să fie gata de Crăciun anul acesta. Mai puțin zona unde se lucrează la viitoarea stație de metrou Piața Montreal. Aici, amplasamentul a fost predat temporar, până la data de 20 decembrie 2025, constructorului turc. Dacă totul merge strună, întreaga lucrare va fi gata chiar înainte de termenul stabilit prin contract – martie 2026.

În momentul de față, spune Robin Gridjac, lucrările de infrastructură sunt realizate în proporție de 80%, la fel ca și cele legate de catenară – stâlpi și fundații. Până acum au betonați 2 km de linie de pe Bulevardul Expoziției.

Lucrări pe străzile Puțul lui Crăciun, Clăbucet și Aviator Popișteanu



Pe strada Puțul lui Crăciun, lucrarea a necesitat înlocuirea rețelelor de utilități. În cursul acestei săptămâni va fi finalizată lucrarea la rețeaua de canalizare, iar săptămâna viitoare sunt așteptați să vină cei de la Distrigaz, pentru înlocuirea rețelei de alimentare cu gaze naturale a caselor din zonă.

Aceeași situație este și pe strada Clăbucet, iar pe strada Aviator Popișteanu infrastructura este făcută și toată lucrarea de aici va fi gata la mijlocul lunii septembrie. Se lucrează și la bucla de întoarcere a tramvaielor de pe Bulevardul Expoziției (din dreptul Complexului Expozițional Romexpo), pentru care sosirea aparatelor de cale (macazuri) de la voestalpine Railway Systems Romania de la Buzău este o chestiune de zile.

La ”cârma” șantierului se află, în afară de inginerul Robin Gridjac, alți trei ingineri: Roxana Crețu, expert BIM (Building Inteligence Modelling), care a mai lucrat la șantierul Porr de pe linia ferată București-Giurgiu, șeful de șantier Alex Panac și Gabi Turdășan, șef șantier linie.

Din echipa de proiect fac parte și grupul austriac Porr, ca terț susținător, dar și companiile IMSAT, Rotermit, Compania Municipală Iluminat Public București, STU Design & Consulting și Elektra Invest, ca subcontractanți.